Jaskinia Baradla
Jaskinia Baradla to kompleks podziemnych korytarzy o łącznej długości ponad 25 kilometrów. Całość rozciąga się na terenie aż dwóch parków narodowych – Słowackiego Krasu oraz Parku Narodowego Aggtelek i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słowacka część jaskini (około 20%) nosi nazwę Domica. Tam też można odbyć spływ podziemną rzeką o uroczej nazwie Styks. My w speleologów bawiliśmy się w większej, węgierskiej części kompleksu.
Wybraliśmy najdłuższą możliwą wycieczkę, która nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Baradla Cave Intermediate Red Lake Tour, jak ją nazwali nasi węgierscy bracia, miała trwać około 100 minut, w czasie których mieliśmy pokonać dystans ponad 2 kilometrów.
Kiedy dojechaliśmy na parking przed wejściem do jaskini okazało się, że nasz samochód jest jednym z dwóch. Problemów z parkowaniem nie było. Po zakupieniu biletów i chwili oczekiwania na przewodnika (wycieczki ruszają o określonych godzinach – więcej informacji na ten temat na końcu wpisu), ruszyliśmy na trasę. My, przewodniczka i nikt inny. Mieliśmy prywatny tur po Baradli! Miło, szkoda tylko, że pani przewodnik nie mówiła po angielsku, a nasze umiejętności w zakresie węgierskiego ograniczały się do wznoszenia toastów.
Jaskinia robi wrażenie. Jest ogromna. Nie jest to jedna z tych jaskiń, w których trzeba się czołgać, przeciskać, schylać i pełzać (przynajmniej nie w tej części, którą odwiedziliśmy). Ciągle idziemy specjalnie przygotowanym chodnikiem. Nie potrzeba dodatkowego oświetlenia. Wszystkie nacieki są podświetlone i ładnie wyeksponowane. Poruszamy się wzdłuż koryta podziemnej rzeki Styks, które co jakiś czas doprowadza nas do mniejszych lub większych komnat. W jednej z takich komnat znajduje się „Obserwatorium” czyli najwyższy węgierski stalagmit, liczący sobie 19 metrów wysokości. Punktem kulminacyjnym całej trasy jest „The Hall of Giants”, czyli „Sala Olbrzymów”, która jest naprawdę gigantyczna. Znajdują się tu chyba wszystkie znane człowiekowi formy nacieków skalnych. W sali odbywa się pokaz typu „światło i dźwięk” – całkiem przyjemny, ale ja wolałbym, gdyby zamiast jakiejś dziwnej, niby-klasycznej, współczesnej kompozycji puścili Bohemian Rhapsody od Queen albo chociażby Dance of the Knights Prokofieva ;)
Przejście całej trasy zajęło nam około 90 minut. Jeszcze przed przybyciem do Aggtelek, zastanawialiśmy się czy nie powinniśmy wybrać jednej z wycieczek które trzeba rezerwować wcześniej i trwających kilka godzin. Takich, do których trzeba przebrać się w specjalne wdzianko chroniące przed wodą i założyć kask. Takich, które chodzą poza utartym szlakiem. Post factum stwierdzamy jednak, że dobrze się stało, że na taką wyprawę się nie zdecydowaliśmy. W czasie tych 90 minut nasza speleologiczna ciekawość została zaspokojona w dwustu procentach.

Aby wejść do jaskini musimy zagłębić się nieco do wnętrza ziemi

Korytarze są naprawdę przestronne

Stalagnacik ;)

Zjawiska krasowe widziane z bliska

Jaskinia jest naprawdę ładnie oświetlona

Małe stalaktyciki ;)

Obserwatorium! 19 metrów stalagmitu

Jedna z podziemnych komnat

Niektóre formy mają swoje nazwy. Na zdjęciu „głowa smoka”

Gdzie jest Jacek?

Krasowy grzyb

Pokaźnych rozmiarów stalaktyty zwisające ze sklepienia jaskini

Sala olbrzymów!

Nacieki na ścianach. Prawie jak w Pamukkale ;)

Czerwone nacieki wskazują na obecność żelaza
Informacje praktyczne:
W Baradli czeka na nas mnóstwo różnych szlaków od kilkudziesięciominutowych do całodziennych. Najbardziej aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej Parku Narodowego Aggtelek (kliknij TUTAJ). Na stronie znajdziemy dokładne opisy poszczególnych tras, czasy trwania, godziny rozpoczęcia danych wycieczek oraz cennik.
Warto jeszcze wspomnieć o całodziennych wycieczkach. Niektóre z tras mają niemalże 10km długości i dają możliwość zobaczenia bardziej dziewiczych fragmentów jaskinii, gdzie nie ma betonowych chodników, barierek i oświetlenia zamontowanego na stałe. Trzeba jednak pamiętać, że aby wybrać się na taką wycieczkę należy dokonać rezerwacji z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Jeśli chodzi o trasę, którą my wybraliśmy czyli – Baradla Intermediate Red Lake Tour, to poniżej zamieszczamy kilka podstawowych informacji:
Długość trasy: 2300 m
Czas trwania: 100 minut
Godziny rozpoczęcia wycieczek:
- kwiecień-wrzesień 10, 11, 12, 13, 14, 16
- październik-marzec 10, 12, 14
Cena:
- bilet normalny – 2500Ft/osobę
- bilet ulgowy – 1500Ft/osobę
Witam.
Czy trzeba uiścić jakieś dodatkowe opłaty za robienie zdjęć? Nie mogę znaleźć tej informacji na stronie parku.
pozdrawiam Tomek
Hej! W czasie naszej wizyty nie musieliśmy uiszczać dodatkowych opłat za robienie zdjęć. Udanej eksploracji! :)