Kanioning w Wadi Mujib

W trakcie naszych dotychczasowych podróży zdarzało nam się robienie raftingów, jednak nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji by spróbować kanioningu. Do czasu. Okazja nadarzyła się w Jordanii, więc bez większego wahania zdecydowaliśmy się spróbować naszych sił w starciu z kanionem.

śledź naszą podróż dookoła świata na facebooku!

Wadi Mujib to rzeka, albo raczej rwący strumień, mający swoje źródło na Pustyni Syryjskiej i długość 48 km. Płynie dnem wąskiego i wysokiego kanionu uchodząc do Morza Martwego. Co ciekawe Rezerwat Przyrody Mujib, na terenie którego płynie rzeka, jest najniżej położonym rezerwatem przyrody na świecie.

Na jego terenie znajdziemy kilka szlaków pieszych. Niektóre prowadzące właśnie dnem kanionu, kiedy musimy brodzić w wodzie, inne zaś wiodą po okolicznych skałach. Większość szlaków jest otwarta tylko od kwietnia do października, ponieważ w pozostałych miesiącach poziom wody jest zbyt wysoki. Znajdą się jednak również szlaki czynne przez cały rok. Warto pamiętać, że by wejść na którykolwiek ze szlaków trzeba mieć ukończone 18 lat.

Najbardziej uczęszczanym i jednocześnie najkrótszym szlakiem jest Siq Trail. Jest on również jedynym ze szlaków gdzie nie jest wymagany przewodnik. My wybraliśmy przejście właśnie Siq Trail. Zapraszamy na krótką fotorelację z naszej przygody w kanionie.

odwiedź nasz profil na instagramie!

No to zaczynamy!

Pierwszy odcinek trasy jest dość szeroki

Mimo, że jest środek lata, dnem kanionu cały czas płynie dość wartki strumień

Co jakiś czas napotykamy wystające z dna gigantyczne skały

Jest gorąco! Temperatura w słońcu znacznie przekracza 40°C

Jacek korzystając z okazji postanawia się schłodzić

Co chwila zadzieraliśmy głowy do góry, podziwiając strome ściany kanionu

W miarę wędrówki wzdłuż strumienia, kanion stawał się coraz węższy

Zdjęcia zazwyczaj nie oddają dobrze skali. Kanion był naprawdę wysoki. Na drugim zdjęciu Dominika dla skali.

Miejscami kanion był tak wąski, że gdy spojrzeliśmy w górę, widoczna była tylko wąziutka szczelina wpuszczająca światło do wnętrza kanionu

Początkowo woda sięgała tylko kostek

Z biegiem czasu strumień zaczął jednak przybierać na sile

Miejscami woda sięgała pasa albo nawet szyi

Wtedy trzeba było się nieco wspomóc linami

Chwila odpoczynku na kamieniu

I ruszamy dalej

Po lewej stronie kamień czyhający by komuś spaść na głowę. A po prawej odcinek, którego przejście bez lin byłoby naprawdę ciężkie.

Na czarnobiałych zdjęciach kanion wygląda na jeszcze bardziej potężny

Na koniec zobaczcie jakie niesamowite wzory mogliśmy podziwiać na ścianach kanionu

Informacje praktyczne:

Siq Trail jest dosyć mocno obleganym szlakiem, więc trzeba się liczyć z tym, że czasem będziemy zmuszeni czekać nawet kilka godzin na swoją kolej wejścia do kanionu, bowiem liczba osób które mogą przebywać jednocześnie na szlaku jest ograniczona. Kolejną ważną informacją jest to, że kanion otwarty jest od 8 do 18 jednak ostatnie osoby są wpuszczane na szlak o 15. Przed wejściem każdy dostaje kamizelkę ratunkową, którą ma obowiązek nosić poruszając się po szlaku.

Bilet wstępu kosztuje 20,50 JOD (116,65 PLN). Przejście szlakiem Siq Trail zajmuje 2-3 godziny w obie strony, choć na pewno można przejść go w krótszym czasie jeśli nie będziemy się zatrzymywać na robienie zdjęć.

Tak jak zostało to już wspomniane na początku, na szlak wpuszczane są tylko osoby pełnoletnie.

Ponieważ miejscami woda w kanionie sięga aż do szyi a ręce trzeba wykorzystywać do trzymania się lin, chcąc zabrać aparat konieczne jest posiadanie plecaka lub worka wodoodpornego.

Więcej informacji na temat poszczególnych szlaków w kanionie Wadi Mujib znajdziecie TUTAJ.